Taijiquan

       Taijiquan (kin.太极拳, liet. taidzičiuan)* - tai kinų kovos menas, skirtas visapusiškam ir harmoningam žmogaus tobulinimui. Taijiquan pažodžiui išvertus iš kinų kalbos reiškia - "galutinės ribos kumštis" (žodis "kumštis" čia turi būti suprantamas kaip kovos menas, "galutinė riba" - filosofinė sąvoka, kuri gali būti suvokiama kaip ideali darna, harmonija). Tai vienas iš Kinų kovos menų (Wushu) "vidinių" stilių, kuriame yra akcentuojamas pilnas atsipalaidavimas, vidinės žmogaus energijos Qi valdymas bei darnus ir meistriškas savo ir partnerio kūno judesių valdymas. 
       Kaip ir kiekvienas kovos menas, jis yra skirtas nugalėti priešininką. Tačiau iš kitų kovos menų, ypač daugelio sportinių stilių, Taijiquan išsiskiria tuo, kad tiek treniruočių, tiek kovos metu mokomasi gerinti ir tausoti savo ir partnerio sveikatą bei tobulėti tiek fiziškai, tiek dvasiškai. Tai tik mokymo pradžioje (!) lėtų meditacinių judesių (dėl to neteisingai ir nepagrįstai yra nuvertinamas Taijiquan meistro sugebėjimas pritaikyti juos praktikoje) sistema, kuri ilgus metus padeda žmonėms išsaugoti ne tik gyvybę, bet ir gerą tiek kūno, tiek sielos sveikatą. Šimtus metų žmonės jį naudojo savigynai, sveikatos stiprinimui, ligų gydymui ir dvasiniam tobulėjimui. Nors šis judesių menas buvo sukurtas išskirtinai kaip kovos menas, šiais laikais Taijiquan vis dažniausiai įvardijamas kaip meditacija judesyje, gimnastika ar net šokis. Prie tokio įvaizdžio nemažai prisidėjo Kinijos vyriausybės noras išpopuliarinti šį kovos meną išskirtinai kaip estetiškai patrauklią geros sveikatos palaikymo priemonę, neakcentuojant kovinių aspektų. Taijiquan didelį dėmesį skiria tiek fizinei, tiek ir dvasinei savijautai bei jų tarpusavio harmonizavimui. Tyrimai rodo, jog ilgalaikės Tajiquan treniruotės gerina pusiausvyrą, lankstumą, mažina stresą bei įtampą, padeda žmonėms besiskundžiantiems širdies veiklos, atramos-judėjimo sistemos sutrikimais. Taijiquan tinkama įvairaus amžiaus žmonėms. Šio kovos meno judesiai minkšti ir plastiški, suderinti su kvėpavimu ir minties eiga, juos atliekant stiprėja raumenys, pagerėja sąnarių lankstumas, gerėja vidaus organų veikla. Kiekviena mūsų kūno dalis ir organas yra organizmo, kaip nedalomos visumos dalis. Ir vieno organo išderinta veikla neabejotinai atsiliepia kitų organų veiklai. Taijiquan sampratoje kūnas suvokiamas kaip vientisas ir nedalomas organizmas, kuris užsiėmimų metu yra lavinamas visapusiškai.
       Taijiquan praktikuojant kaip tradicinį - kovos meną, didėjant patirčiai, judesių atlikimo tempas taip pat didėja ir yra įvedama papildomų treniruotės metodų didinančių jėgą, greitį, ištvermę, lankstumą, koordinaciją, jautrumą, stabilumą ir kitas tikram kovotojui reikalingas savybes. Vienas pagrindinių požymių, rodantis, kad Taijiquan praktikuojamas tradiciniu būdu, tai suvokimas, kad judesių kompleksai (vadinamosios "formos") ir kiti papildomi treniruočių metodai (Zhang ZhuanQi Gong, Tui Shou...) yra ne tikslas, o tik priemonė praktikuojančio savybėms gerinti!

       Taigi tradicinio Taijiquan pagalba kiekvienas gali susikurti tai, ko jam labiausiai trūksta - nuo sveikatos iki savybių, padedančių išgyventi ekstremaliomis sąlygomis ir konfliktų metu. Kaip mes suprasime ir priimsime Taijiquan priklauso nuo mūsų poreikių ir galimybių bei, aišku, nuo mokytojo kompetencijos. Teisingiausia Taijiquan būtų galima suvokti kaip įvairiapusę ir visą apimančią šimtametės gyvenimiškos patirties išraišką, leidžiančią jos principus pritaikyti kiekvieno žmogaus gyvenimiškai aplinkai. Taijiquan - tai gyvenimiška patirtis, išbandyta, atrinkta, pergyventa, įkūnyta žmoguje ir išreiškiama per žmogaus judesius, pojūčius, mąstymą.

    Egzistuoja daug Taijiquan stilių: Chen, Yang, Wu, Wu, Sun... Praktiškai visi jie yra pavadinti meistrų pavardėmis ir skiriasi daugiausia judesių technika. Tačiau baziniai principai (jei tai aišku yra tradicinis, o ne sportinis ar gimnastikos variantas) yra tie patys ir kilę iš pirmojo ir seniausiojo Taijiquan stiliaus - Chen. Chen šeima yra išsaugojusi labai turtingą ir nuoseklią treniruočių metodiką, kurios būtina laikytis, norint pasiekti aukštą Taijiquan meistriškumo lygį - Gong Fu (kin.. meistriškumas pasiektas per ilgą laiką kryptingomis pastangomis). Ši metodika skirta tiems, kurie nori pažinti Taijiquan tokį, koks jis buvo sukurtas prieš kelis šimtus metų kaip fizinio kūno lavinimo bei vidinės energijos valdymo meną, skirtą efektyviam sveikatos būklės išsaugojimui ir gerinimui, savigynai ir visapusiškam savęs tobulinimui.

      Norint sulaukti teigiamo poveikio sveikatai ar išmokti pajusti ir valdyti vidinę energiją Qi, visiškai nebūtina išmokti visą programą - užtenka įsisavinti bazinius pratimus bei vieną ar du judesių kompleksus. Svarbu, kad jūs praktikuotumėte reguliariai, bent 3 kartus per savaitę.
      
      Jei norite Chen Taijiquan pažinti kaip kovos meną, teks įdėti žymiai daugiau pastangų ir skirti daug laiko, laikytis mokymo metodikos nuoseklumo bei klausyti mokytojo nurodymų. Jūsų meistriškumo lygis (Gong Fu) priklausys daugiausia nuo jūsų - kiek skirsite tam laiko ir pastangų. Be to labai svarbu turėti ir profesionalų mokytoją, kuris gali nuolatos vertinti bei koreguoti mokinio progresą.

      Ne žinių kiekis yra Taijiquan progreso garantas, o reguliarus ir kryptingas, žiniomis bei patirtimi pagrįstas darbas su savimi!

Chen Taijiquan programą sudaro:


Baziniai pratimai
Zhan Zhuang  (kin. stovėjimas stulpu, medžiu, kelmu) - fizinio ir energetinio kūno struktūros konstravimo pratimas
Chan si gong - parengiamieji stovėsenų, judesių ir energijos Qi valdymo pratimai

Judesių kompleksai be ginklo
Shi Jiu Shi - bazinis 19 judesių kompleksas
Laojia Yilu - pirmas senasis judesių kompleksas
Laojia Erlu - antras senasis judesių kompleksas
Xinjia Yilu - pirmas naujasis judesių kompleksas
Xinjia Erlu - antras naujasis judesių kompleksas

Judesių kompleksai su ginklu
Dan Jian - judesių kompleksas su siauru kardu
Dan Dao - judesių kompleksas su plačiu kardu
Li Hua Qiang Jia Bai Yuan Gung - judesių kompleksas su ietimi
Da Dao - judesių kompleksas su alebarda
Shuang Jian - judesių kompleksas su dviem siaurais kardais
Shuang Dao - judesių kompleksas su dviem plačiais kardais

Specialūs pratimai
Tui Shou (kin. rankų stūmimas) - poromis daromi pratimai, skirti suformuoti įpročius sukuriant realią vidinę jėgą,  lavinti vidinės partnerio jėgos įsiklausymą ir supratimą, numatant partnerio veiksmus, ketinimus, kontroliuoti jo emocinę būseną, panaudoti partnerio jėgą savo naudai ir meistriškai reaguoti į kiekvieną jo judesį.
Jian Shoudarbas su kardu poroje
Fa Jin technikos lavinimas
darbas su "vidiniu kamuoliu"
pratimai su akmeniniu kamuoliu
pratimai su 3 metrų ilgio lazda
bei kita unikali mokymo metodika




Video apie Taijiquan:


Pirmai pažinčiai su Chen Jia Gou - vietove, kurioje gimė Taijiquan

Pirmai pažinčiai su Vyriausiuoju Meistru Chen Xiaowang (I dalis)


Pirmai pažinčiai su Vyriausiuoju Meistru Chen Xiaowang (II dalis)


Vyriausiasis Meistras Chen Xiaowang demonstruoja Chen Taijiquan Laojia Yilu kompleksą






Pastaba:
Galima rasti ir kitokių žodžio Taijiquan transkripcijų: Tai chi chuan, Tai chi, Tai ji, Tai dzi, Tai či ir panašiai... Tačiau remiantis Valstybinės Lietuvių Kalbos Komisijos ir Vilniaus Universiteto Orientalistikos Centro rekomendacijomis, Taijiquan lietuviškai turėtų skambėti kaip "Taidzičiuan". Iš esmės kalbame apie vieną ir tą patį kovos meną. Priežastis tokios gausos variantų yra sunkus kiniško žodžių tarimo perteikimas kitomis kalbomis. Šiame tinklapyje yra naudojama lotyniška transkripcija pagal Pin Yin taisykles (1983 metais ofi­cia­liai pa­tvir­tin­tas Ki­ni­jos Vy­riau­sybės) tam, kad galima būtų lengviau orientuotis pasaulinėje informacijoje, jei jums kiltų noras gilinti savo teorines žinias iš kitų šaltinių. Be to tikimasi, kad visi besidomintys kinų kovos menais bent minimaliai turėtų pažinti kinų kultūrą, tame tarpe ir jos kalbą.
Jūsų patogumui, tekstas, kurį reikia skaityti pagal Pin Yin kalbos taisykles, šiame tinklapyje pažymėtas Italic šriftu.  
Plačiau apie Pin Yin transkripcijos taisykles galite pasiskaityti čia: http://lt.wikipedia.org/wiki/Pinyin